Kafedra qoshida 2 ta ta‘lim yo‘nalishlari (Turizm (faoliyat yo‘nalishlari bo‘yicha), Mehmonxona xo‘jaligini tashkil qilish va boshqarish), 1 ta G.R.Derjavina nomidagi Tambov davlat universiteti bilan qo‘shma ta’lim yo‘nalishi va 2 ta magistratura mutaxassisliklari (Turizm (faoliyat turlari bo‘yicha), Mehmonxona xo‘jaligini tashkil qilish va boshqarish) bo‘yicha yuqori malakali kadrlar tayyorlanmoqda.
Xozirgi kunda 11,75 shtat birligi mavjud bo‘lib, 16 nafar professor-o‘qituvchi hamda 1 nafar kabinet mudiri faoliyat ko‘rsatmoqda. Ulardan 1 nafari iqtisodiyot fanlari doktori, professor, “Turon” fanlar akademiyasi akademigi, 3 nafari iqtisodiyot fanlari nomzodi, dotsent, 1 nafari iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), dotsent, 4 nafari iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), 4 nafari katta o‘qituvchi hamda 3 nafari o‘qituvchi (assistent)lardir.
Kafedra tashkil etilgandan buyon kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan 10 dan ortiq darslik (vazirlik grifi asosida), 100 ga yaqin o‘quv qo‘llanmalar (vazirlik grifi asosida), 100 dan ortiq uslubiy qo‘llanmalar va uslubiy ko‘rsatmalar tayyorlanib nashr qilindi. Shuningdek, shu davr mobaynida kafedra jamoasi tomonidan 1000 ga yaqin xorijiy va mahalliy ilmiy jurnallarda maqolalar chop etilgan. Jumladan, 10 dan ortiq Scopus bazasidagi jurnallar ham shular jumlasidandir.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2004-yil 26-martdagi «Samarqand iqtisodiyot va servis institutini tashkil etish to‘g‘risida»gi 144-sonli qarori asosida va Samarqand iqtisodiyot va servis instituti rektorining 2006-yil 13-iyuldagi № 78-79 F sonli buyrug‘i bilan institut tarkibida «Xalqaro turizm va turizm servisi» kafedrasi tashkil qilingan. Institut rektorining 2019-yil  2-oktyabrdagi 691-F sonli buyrug‘iga asosan kafedra nomi “Turizm” kafedrasiga o‘zgartirilgan.
2006-yildan “Xalqaro turizm va turizm servisi” kafedrasining tashkilotchisi iqtisod fanlari doktori, professor Tuxliyev Iskandar Suyunovich kafedra mudiri etib tayinlandi va 2008-yildan tanlov asosida kafedra mudiri etib saylandi. Professor I.S.Tuxliyev yangi tashkil etilgan ushbu kafedradagi 29 ta ixtisoslik fanlarining barchasi bo‘yicha o‘quv, ishchi o‘quv dasturlari va o‘quv-uslubiy majmualarini tayyorlashni tashkil qildi. Shu davr mobaynida kafedrada 5 ta ta’lim yo‘nalishi va 5 ta magistratura mutaxassisliklarining davlat ta’lim standartlari hamda o‘quv rejalari  ishlab chiqilib o‘quv jarayoniga tadbiq qilindi.
Yangi ochilgan kafedraning “Turizm marketingi”, “Turizm menejmenti”, “Turizm operatorlik xizmatlarini tashkil etish”, “Servis (turizm va mehmonxona xo‘jaligi)”, “Turizm (faoliyat turlari buyicha)” va “Mehmonxona xo‘jaligini tashkil etish va boshqarish” ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha Davlat Ta’lim Standartlari va o‘quv rejalar tayyorlanib barcha fanlar bo‘yicha zamonaviy o‘quv adabiyotlarining yangi avlodi yaratildi.
Ushbu fanlarni o‘qitishda avvalambor ishni kafedra professor-o‘qituvchilarining malakasini oshirish va qayta tayyorlash masalasiga alohida e’tibor berildi. Bugunga kelib, ularning barchasi turizm ta’lim yo‘nalishlarida qayta tayyorlanib, o‘z malakalarini oshirib kelmoqdalar. Jumladan: 2008-yilda kafedra dotsenti X.M.Mamatqulov, kafedra assistentlari D.Z.Norkulova, Z.I.Usmanovalar, 2009 yilda esa professor I.S.Tuxliyev,  katta o‘qituvchi, i.f.n. N.E.Ibadullayevlar Misr Arab Respublikasiga «Turizm menejmenti va mexmonxona xo‘jaligi» yo‘nalishi bo‘yicha o‘z malakalarini oshirdilar.
Shuningdek, qator yillar davomida, kafedra asoschisi, iqtisodiyot fanlari doktori, professor, “Turon” fanlar akademiyasining akademigi Tuxliyev Iskandar Suyunovich rahbarligida 2 ta fundamental va 3 ta amaliy davlat grantlari bo‘yicha ilmiy-tadqiqotlar olib borildi.
Kafedra tashkil qilingandan shu vaqtgacha “Turoperatorlik xizmatlarini tashkil qilish”, “Servis (turizm va mehmonxona xo‘jaligi)”, “Turizm menejmenti”, “Turizm marketingi”, “Turizm va mehmonxona xo‘jaligi servisi”, “Turizm (faoliyat turlari bo‘yicha)”, “Turizm (faoliyat yo‘nalishlari bo‘yicha)” hamda “Mehmonxona xo‘jaligini tashkil etish va boshqarish” ta’lim yo‘nalishlari, “Xalqaro turizm operatorlik xizmatlari”, “Xizmat ko‘rsatish va turistik xizmatlarini tashkil etish”, “Turoperatorlik xizmatlarini tashkil etish”, “Turizm (faoliyat turlari bo‘yicha)” va “Mehmonxona xo‘jaligini tashkil tashkil etish va boshqarish” magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha kadrlar tayyorlangan.
“Xalqaro turizm va turizm servisi” kafedrasi bir qancha chet el oliy o‘quv yurtlari bilan hamkorlikda ish olib bormoqda. Jumladan, Moskva Davlat Servis Universiteti, Moskva hukumati qoshidagi “Turizm va mehmonxona-restoran biznesi Moskva akademiyasi”, G.R.Derjavina nomidagi Tambov davlat universiteti, Misr Arab Respublikasi Xeluan Universiteti, Malayziyaning “Taylor university” universiteti, Xo‘ja Axmad Yassaviy nomli xalqaro universitet (Qozog‘iston), Qozog‘iston  Iqtisodiyot Universiteti va Qozog‘iston Davlat Universitetlari hamda  Toshkent shahridagi Singapur menejmentini rivojlantirish instituti bilan ilmiy ish va ilmiy-amaliy konferensiyalarda bevosita ishtirok etib kelmoqdalar.
Har yili kafedra professor-o‘qituvchilari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan ananaviy “Buyuk ipak yo‘lida turizm” Xalqaro turistik yarmarkasida ishtirok etib, qator yutuqlarga  ega bo‘lmoqda. 2009-yil XV xalqaro turistik yarmarkada kafedraning “Turizm operatorlik xizmatlarini tashkil etish” yo‘nalishi  talabasi Zohidov Feruz “Yilning eng yaxshi turizm yo‘nalishi bo‘yicha talabasi” sertifikatiga ega bo‘ldi. “Servis va turizm” fakulteti esa shu yilning o‘zida “Yilning eng yaxshi fakulteti” nomiga sazovor bo‘ldi. 2010-yil XVI xalqaro turistik yarmarkada Samarqand iqtisodiyot va servis instituti turizm sohasini o‘qitish bo‘yicha “Turizm bo‘yicha eng yaxshi o‘quv yurti” nominatsiyasini olishga erishdi.  2011-yil 2-4 noyabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan  XVIII Xalqaro turizm yarmarkasida kafedra professori I.S.Tuxliyev “Turizm sohasi bo‘yicha eng yaxshi murabbiy-o‘qituvchi” nomiga sazovor deb topildi va diplom bilan taqdirlandi.
2010-yil “O‘zbekturizm” Milliy kompaniyasi va Gretsiya turizm vazirligi o‘rtasidagi shartnomasiga asosan kafedraning 3 nafar iqtidorli talabalaridan Zoxidov Feruz, Bultakova Sadoqat va Gafarova Aziza 3 oy davomida Gretsiya mamlakati Rodos orolida turizm bo‘yicha o‘z bilimlarini oshirdilar  va ushbu davlat sertifikatiga ega bo‘ldilar.
2022-yilda kafedra dotsenti D.Z.Norkulova rahbarligida Qilichova Orzigul “Navoiy” nomidagi stipendiyaga sazovor bo‘ldi
Kafedra tashkil etilgandan buyon kafedra mudiri lavozimlarida faoliyat ko‘rsatgan professor-o‘qituvchilar:

Кафедра осуществляет подготовку кадров высшей квалификации по 2 направлениям бакалавриата (Туризм (по направлениям деятельности), организация и управление гостиничным хозяйством), 1 совместному направлению образования с Тамбовским государственным университетом им. Г.Р. Державина и 2 направлениям магистратуры (Туризм (по направлениям деятельности), организация и управление гостиничным хозяйством).
В настоящее время насчитывается 11,75 штатных единиц, работают в кафедре 16 профессоров и 1 заведующий кабинетом. Из них 1 доктор экономических наук, профессор, академик Академии наук «Турон»; 3 кандидата экономических наук, доценты; 1 PhD, доцент; 4 PhD, из них 4 старших преподавателя и 3 преподавателя (ассистента).
За время существования кафедры профессорско-преподавательский состав кафедры подготовил и издал более 10 учебников (по стандарту Министерства), около 100 учебных пособий (по образцу Министерства), более 100 методических пособий и методических указаний. Также за этот период коллектив кафедры опубликовал около 1000 статей в зарубежных и отечественных научных журналах. Среди них более 10 в журналов Scopus.
На основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26 марта 2004 года № 144 «О создании Самаркандского института экономики и сервиса» и приказа ректора Самаркандского института экономики и сервиса № № 78-79 Ф от 13 июля 2006 г. в институте создана кафедра «Международный туризм и туристический сервис». Согласно приказу ректора института № 691-Ф от 2 октября 2019 года наименование кафедры изменено на кафедру «Туризм».
В 2006 году заведующим кафедрой был назначен профессор Тухлиев Искандар Суюнович, организатор кафедры «Международный туризм и туристическая служба», а в 2008 году по конкурсу избран заведующим кафедрой. Профессор И.С.Тухлиев организовал подготовку учебных, рабочих учебных программ и учебно-методических комплексов по всем 29 профильным дисциплинам вновь созданной кафедры. За этот период были разработаны и внедрены в учебный процесс государственные образовательные стандарты и учебные планы по 5 направлениям образования и 5 специальностям магистратуры.
Создано новое поколение современной учебной литературы по всем предметам путем подготовки Государственных образовательных стандартов и учебных планов вновь открытой кафедры по образовательным направлениям «Маркетинг туризма», «Менеджмент в туризме», «Организация операторских услуг в сфере туризма», «Сервис (туризм и гостиничное хозяйство)», «Туризм (по видам деятельности)» и «Организация и управление гостиничным хозяйством».
При преподавании этих предметов особое внимание уделялось вопросу повышения квалификации и переподготовки профессорско-преподавательского состава кафедры. На сегодняшний день все они проходят переподготовку и повышение квалификации в сфере туристического образования. В частности, в 2008 году доцент кафедры Х.М.Маматкулов, ассистенты кафедры Д.З.Норкулова, З.И.Усманова, а в 2009 году профессор И.С.Тухлиев, старший преподаватель, к.э.н. Ибадуллаев Н.Э. выехали в Арабскую Республику Египет для повышения квалификации по направлению «Менеджмент в туризме и гостиничном менеджменте».
Также в течение нескольких лет под руководством Тухлиева Искандара Суюновича, основателя кафедры, доктора экономических наук, профессора, академика Академии наук «Турон», были проведены 2 фундаментальных и 3 практических государственных гранта.
С момента создания кафедры ведется подготовка кадров по следующим направлениям образования: «Организация и управление гостиничным хозяйством», «Организация туроператорских услуг», «Сервис (туризм и гостиничное хозяйство)», «Управление туризмом», «Маркетинг туризма», «Туризм и обслуживание гостиничного хозяйства», «Туризм (по видам деятельности)», «Туризм (по видам деятельности)» и по следующим магистерским специальностям: «Услуги оператора международного туризма» , «Организация сервисного и туристического обслуживания», «Организация туроператорских услуг», «Туризм (по видам деятельности)» и «Организация и управление гостиничным хозяйством».
Кафедра «Международный туризм и туристический сервис» работает в сотрудничестве с несколькими зарубежными высшими учебными заведениями. Среди них Московский государственный университет сервиса, Московская академия туризма и гостинично-ресторанного бизнеса при Правительстве Москвы, Тамбовский государственный университет имени Г. Р. Державина, Хелуанский университет Арабской Республики Египет, Университет Тейлора Малайзии, Международный университет Ходжи Ахмада Яссави. (Казахстан), Казахстанский экономический университет и Казахстанские государственные университеты и Сингапурский институт развития менеджмента в Ташкенте, и принимали непосредственное участие в научной работе и научно-практических конференциях совместно с вышечисленными ВУЗами.
Ежегодно профессора и преподаватели кафедры принимают участие в традиционной международной туристической ярмарке «Туризм на Великом Шелковом пути» в Ташкенте и имеют ряд достижений. На 15-й Международной туристской ярмарке в 2009 году Зохидов Феруз, студент кафедры «Организация туристско-операторских услуг», получил сертификат «Лучший студент в направление туризм года». Факультет «Сервис и туризм» в этом году удостоен звания «Лучший факультет года». В 2010 году на 16-й международной туристской ярмарке Самаркандский институт экономики и сервиса был удостоен номинации «Лучшее учебное заведение в сфере туризма» за туристское образование. 2-4 ноября 2011 года на XVIII Международной туристической ярмарке, проходившей в г. Ташкенте, профессор кафедры Тухлиев И.С. был удостоен звания «Лучший тренер-преподаватель в области туризма» и награжден дипломом.
В 2010 году, на основании договора между Национальной компанией «Узбектуризм» и Министерством туризма Греции, 3 талантливых студента кафедры Феруз Зохидов, Садокат Бултакова и Азиза Гафарова в течение 3-х месяцев совершенствовали свои знания в области туризма на острове Родос, Греция и эта страна получили сертификат.
В 2022 году под руководством доцента кафедры Д.З.Норкуловой Кылычова Орзигуль получила стипендию имени «Навои».
Профессора и преподаватели, работавшие заведующими кафедрой с момента создания кафедры:
2006-2013 и 2017-2019 гг. основатель кафедры, доктор экономических наук, профессор Тухлиев Искандар Суюнович;