Kafedrada 5230600 – Moliya, 60410400 – Moliya va moliyaviy texnologiyalar yo‘nalishi bo‘yicha bakalavr; 70410401 – Davlat moliyasi va xalqaro moliya mutaxassisligi bo‘yicha magistrlar tahsil olmoqda.
Kafedrada 08.00.07 – Moliya, pul muomalasi va kredit ixtisosligi bo‘yicha 1 ta tayanch doktorant tahsil olishmoqda:
1. Rasulov Sh.J.
Moliya kafedrasi Samarqand shahar, Mirzo Bedil ko’chasi 18-A uy, 7-bino, 102-xonada joylashgan.
Kafedra mudiri – Zaynalov Jaxongir Rasulovich, iqtisodiyot fanlari doktori, professor. zaynalovjaxongir@sies.uz
“Moliya va kredit” kafedrasi 1979 yilda “Savdo iqtisodiyoti” va “Buxgalteriya hisobi” kafedralarida bazasida tashkil topgan bo‘lib moliya va kredit sohasini talabalar tomonidan chuqur o‘rganish va chuqur ko‘nikmalar hosil qilish maqsadida tashkil etilgan. Dastlabki yillarda kafedraga professor I.T. Abdukarimov mudirlik qilgan. 1979-1983 yillarda kafedra o‘qituvchilaridan M.K. Pardayev, E. Shavqiyev, H.N. Musayev, J.R. Zaynalovlar nomzodlik dissertatsiyalarini himoya qilib, kafedraning ilmiy salohiyatini oshirdilar. Kafedra a’zolarining ilmiy darajalilik ko‘rsatkichi 100 foiz bo‘ldi.
Prof. I.T. Abdukarimov “Kooperativ savdo iqtisodiyoti” kafedrasiga mudir etilishi munosabati bilan “Moliya va kredit” kafedrasi mudirligi umumtanlov asosida i.f.n. J.R. Zaynalovni saylashdi va u kishi 1982-1986 yillar ushbu kafedrani boshqardi. Kafedra professor-o‘qituvchilari o‘quv jarayoni, ilmiy tadqiqot ishlari va tarbiyaviy ishlarda faol  ishtirok etib keldilar.
“Moliya va kredit” kafedrasi 1986 yilda “Statistika” kafedrasi bilan birlashtirilishi va dots. J.R. Zaynalovni jamoa ishlariga jalb etilishi, shuningdek 1989 yilning yanvaridan noyabrigacha “Buxgalteriya hisobi” fakultetining dekani vazifasiga tavsiya etilishi munosabati bilan yangi tashkil etilgan “Moliya va statistika” deb nomlangan, kafedraga dots. H.A. Shodiyev mudir etib saylandi. 1989 yildan boshlab dots. H.A. Shodiyevni doktoranturaga o‘qishga ketishi munosabati bilan ushbu kafedraga prof. J. Sirojiddinov mudirlik qildi. 1990 yilga kelib kafedra qaytadan “Moliya v tahlil” deb nomlandi.
1993 yilning iyunida kafedrani qayta “Moliya va kredit” deb nomlanishi va unga i.f.d.,prof. J.R.Zaynalovni mudir etib tavsiya etilishi bevosita 1994 yildan boshlab “Moliya va kredit” mutaxassisligi bo‘yicha oliy ma’lumotli kadrlarni tayyorlashga kirishildi. 1994 yilda “Moliya va kredit” kafedrasi qoshida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1994 yil 2 may farmoyishi institut ilmiy kengashining 1994 yil iyun oyi qarori bilan “Soliq va soliqqa tortish” o‘quv markazi ochildi. Bu kafedra jamoasiga bo‘lgan ishonch bo‘lib hisoblandi.
Kafedra 1996 yildan boshlab oliy ma’lumot negizida (ishlab chiqarishdan ajralgan holda) O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq Qo‘mitasi tizimlaridan 110 talaba, o‘rta maxsus ta’lim negizida (sirtqi) 35 nafar mutaxassis buyurtma asosida, shuningdek o‘rta ta’lim negizida test asosida 11 nafar abituriyent talabalar safiga qabul qilindi.
“Soliq va soliqqa tortish” o‘quv markazi 1997 yilda yangidan nomlangan “Moliya va kredit” fakultetiga aylantirildi, uning dekanligiga kafedra mudiri, prof. J.R.Zaynalov Davlat attestatsiya komissiyasining taklifi bilan tasdiqlandi. Kafedrada 2004 yilgacha moliya, bank, soliq, sug‘urta, investitsiya sohalari bo‘yicha yuqori malakali kadrlar tayyorlandi. Shuningdek, 2003 yildan boshlab “Moliya, pul muomalasi va kredit” mutaxassisligi bo‘yicha magistrlarni, 2006 yilda “Moliyaviy menejment”, 2007 yildan “Moliya, pul muomalasi va kredit”, 2012 yildan boshlab esa “Davlat moliyasini boshqarish” mutaxassisligi bo‘yicha magistrlarni tayyorlashga kirishildi.
2004 yilda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining maxsus qarori bilan Samarqand iqtisodiyot va servis institutining tashkil etilishi natijasida “Moliya va kredit” kafedrasi “Moliya va sug‘urta xizmatlari” deb nomlandi.

На сегодняшний день кафедра «Финансы» является специализированной кафедрой в составе факультета «Банковско-финансовые услуги» института.
Кафедра обучает студентов по направлениям образования бакалавра: 5230600 - Финансы, 60410400 - Финансы и финансовые технологии; специальности магистратуры 70410401 – «Управление государственными финансами и международные финансы». На кафедре проходит обучение докторанты по специальности 08.00.07 – Финансы, денежное обращени и кредит: Расулов Ш.Ж., а также самостоятельные соискатели: Эрназаов Н.Э., Латипова Ш.М., Ахмудова А.Т., Усмонов П.Ш., Узакова К.Б.
Кафедра финансов находится по адресу г. Самарканд, ул. Мирзо Бердила, дом 18-А, здание 7, аудитория 102.
Заведующий кафедрой – Зайналов Жахонгир Расулович, доктор экономических наук, профессор zaynalovjaxongir@sies.uz
Кафедра «Финансы и кредит» была основана в 1979 году на базе кафедр «Экономика торговли» и «Бухгалтерский учет» с целью углубленного изучения студентами области финансов и кредита и формирования глубоких навыков в данной сфере. В первые годы заведующим кафедрой был профессор И.Т. Абдукаримов. В 1979-1983 годах преподавателями кафедры были: М.К. Пардаев, Э. Шавкиев, Х.Н. Мусаев, Ж.Р. Зайналов, которые защитили кандидатские диссертации и повысили научный потенциал кафедры. Научный потенциал кафедры составлял 100 процентов.
В связи с тем, что проф. И.Т. Абдукаримов перешел на должность заведующего кафедрой кафедры “Экономика кооперативной торговли”, на основе общего голосования заведующим кафедрой “Финансы и кредит” был назначен к.э.н., Ж.Р. Зайналов, который возглавлял кафедру с 1982 по 1986 годы. Профессорско-преподавательский состав кафедры активно участвовал в учебном процессе, научно-исследовательской и воспитательной работе.
В связи с тем, что в 1986 году кафедра «Финансы и кредит» объединилась с кафедрой «Статистика», а доц. Ж.Р. Зайналов был привлечен к общественным работам, в том числе рекомендован к должности декана факультета «Бухгалтерский учет» с января по ноябрь 1989 года, вновь организованную кафедру «Финансы и статистика» возглавил доц. Х.А. Шодиев. Начиная с 1989 года, в связи с поступлением доц. Х.А. Шодиева в докторантуру кафедру возглавил проф. Ж. Сирожиддинов. С 1990 года кафедра стала именоваться «Финансы и анализ хозяйственной деятельности».
С 1993 г. кафедра снова стала именоваться “Финансы и кредит”, заведующим кафедрой был рекомендован д.э.н., проф. Ж.Р. Зайналов, а, начиная с 1994 года кафедра стала готовить кадры по направлению образования “Финансы и кредит”. В 1994 году по Указу Кабинета Министров Республики от 2 мая 1994 года и решению Научного совета института с июня 1994 года был организован учебный центр “Нлоги и налогообложение”.
С 1996 года кафедра приняла 110 студентов из системы Государственного налогового комитета Республики Узбекистан на базе высшего образования (с отрывом от производства), 35 специалистов на базе среднего специального образования (заочного) по заявке, в том числе на базе среднего образования 11 абитуриентов в ряды студентов на основании тестирования.
В 1997 году учебный центр «Налоги и налогообложение» был преобразован в факультет с новым названием «Финансы и кредит», деканом по предложению Государственной аттестационной комиссии был утвержден проф. Ж.Р. Зайналов. До 2004 года кафедра готовила высококвалифицированные кадры в области финансов, банковского дела, налогообложения, страхования, инвестиций. Также с 2003 года началось обучение магистров по специальности «Финансы, денежное обращение и кредит», с 2006 года «Финансовый менеджмент», с 2007 года  «Финансы, денежное обращение и кредит», а с 2012 года по специальности «Управление государственными финансами».
В 2004 году специальным решением Кабинета Министров Республики Узбекистан в результате организации Самаркандского института экономики и сервиса кафедра «Финансы и кредит» была переименована в кафедру «Финансовых и страховых услуг».
Заведующим кафедрой был избран и утвержден Ж.Р. Зайналов (с 2004 г. по 22 июня 2013 г.). С 23 июня 2013 года заведующим кафедрой был назначен к.э.н., Б.Ш. Хусанов.